VE1812K401R075
Mfr.Part #
VE1812K401R075
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
VE1812K401R075
Description
VARISTOR 120V 400A 1812
Stock
776
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
400 A
Energy :
5.8J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V